❗Jsme na dovolené. Veškeré objednávky vyexpedujeme postupně po 28.5. po našem návratu❗

Jak pečovat o drápky - tipy a triky

Péče o drápky je v pejskařském světě nekonečné téma. Drápky jsou pro psy velmi důležité a mají významnou funkci při chůzi, běhu i skákání. Proto je důležité, a

bychom jim věnovali pozornost a pravidelně o ně pečovali.

Psí drápky
  1. Pravidelná kontrola

První a základní krok při péči o drápky je pravidelná kontrola. Je důležité pravidelně kontrolovat, zda jsou drápky správně tvarované, zda nejsou příliš dlouhé nebo naopak krátké. Pokud jsou příliš dlouhé, mohou způsobit bolest, potíže při chůzi a dokonce i deformace pacek. Pokud jsou příliš krátké, mohou způsobit bolest a mnohá zranění.

Při kontrole drápků je důležité zkontrolovat i polštářky. Pokud je na polštářcích suchá kůže nebo trhliny, může to způsobit bolest a infekce. V takovém případě je potřeba ošetřit i ty, ale o tom zase někdy jindy. 🙂

Pravidelná kontrola drápků

  1. Stříhání

Pro střih drápků je nejlepší použít speciální kleště na drápy, které jsou k dostání v každé prodejně s potřebami pro domácí zvířata. Při ostříhání drápků musíte být velmi opatrní, abyste nepoškodili krevní cévy a nervy, které se nacházejí v drápkách. Drápek se skládá ze dvou částí - tvrdého vnějšího obalu a měkké živého dřeně. Je důležité se zaměřit na stříhání pouze vnějšího obalu, abychom se vyhnuli zraněním nervu. Podívejte se na spodní stranu drápku a hledejte průhlednou část. To je oblast, kde je měkká dřeň nahrazována tvrdým obalem. Tato část je bez nervů a může být bezpečně stříhána. Pozor! Ne všichni psi mají drápy průhledné. U psů s tmavými drápy je proto zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti. Přistupte k stříhání postupně a opatrně. Zpočátku stříhejte jen malé části drápku a postupně se přibližujte k ideální délce. Během stříhání můžete použít světlo, které prosvítí spodní stranu drápku a pomůže vám identifikovat místo, kde je měkká dřeň.

Stříhání psích drápků

  1. Broušení

Pokud se na stříhání drápků necítíte, nebo se váš pes kleštiček bojí, můžete zkusit drápky brousit. Broušení drápků je bezbolestné a může být pro psy příjemnější než ostříhání. Brousit drápky můžete za pomoci pilníku nebo brusky.

Stříhání drápků

Dodatečné tipy pro bezpečné stříhání drápků:

  • Buďte trpěliví: Ujistěte se, že váš pes je uvolněný a klidný. Pracujte na pozitivní motivaci. Pamatujte, že není potřeba psovi ostříhat všechny drápky naráz. Pokud to nese obtížně, můžete ostříhat jen pár drápků a k ostatním se vrátit později.
  • Může se objevit krvácení: Pokud omylem při stříhání zasáhnete měkkou dřeň a dojde k malému krvácení, nepanikařte. Mějte po ruce prášek pro zastavení krvácení. Pokud se krvácení nezastaví, vyhledejte veterinární péči.
  • Vyvarujte se přílišnému zkracování: Zkracování drápků příliš blízko měkké dřeně může být bolestivé pro psa a způsobit zánět. Buďte opatrní a raději ponechejte větší délku.
  • Dejte si na čas: Pokud nejste zkušení se stříháním drápků, může trvat nějaký čas, než se budete cítít jistě. Můžete se obrátit na odborníka, jako je veterinář nebo specializované psí salony.

Jak zvládáte péči o drápky vy? Stříháte sami nebo tento úkol raději necháte na odborníkovi?