❗Jsme na dovolené. Veškeré objednávky vyexpedujeme postupně po 28.5. po našem návratu❗

Obojek nebo postroj pro psa: Jak zvolit správně?

Při výběru správného vybavení pro tvého psa se často klade otázka, zda zvolit obojek nebo postroj. Obojí je užitečné, přesto každý má své specifické využití. V tomto článku si přiblížíme rozdíly mezi obojkem a postrojem a poskytneme ti několik rad, jak vybrat správný typ vybavení pro tvého psího parťáka.

Pes s obojkemPes s postrojem

Obojek:

Obojek je klasika, kterou zná každý. Zde jsou některé situace, ve kterých může být obojek vhodnou volbou:

  • Procházky na vodítku: Obojek je ideální pro procházky na vodítku, kdy je potřeba udržet psa pod kontrolou a zabezpečit správné vedení. Je snadné připojit vodítko k obojku a poskytuje vám větší kontrolu nad pohybem psa. Obecně pokud chcete psa učit poslušné chůzi na vodítku, je obojek lepší volbou.
  • Procházky se štěňátkem nebo malým psem: Obojek poskytuje lepší kontrolu nad psem. Tím pádem je mnohem snadnější naučit psa chodit na vodítku, jelikož v postroji má mnohem větší motivaci k tahu. Pokud pes nemá žádné zdravotní problémy, je obojek skvělou variantou.
  • U některých psů může dojít k tomu, že ačkoliv je postroj správně vybraný, jednoduše mu není příjemný. Poznáš to tak, že pes po oblečení postroje „zamrzne“, nechce se mu chodit nebo se snaží postroj sundat. V takovém případě je lepší variantou obojek.

Postroj:

Správný postroj musí být ergonomicky nezávadný, aby psovi nepoškodil pohybový aparát. Existuje celá řada typů postrojů, jejich využití závisí na tebou zvolené aktivitě. Jiný postroj zvolíš na procházku, jiný zase na běhání. U nás na e-shopu narazíš na postroje ve tvaru „Y“, které jsou ideální na procházky, túry a hlavně jsou svým tvarem ergonomicky vhodné pro psy.

Při jakých okolnostech tedy zvážit postroj?

  • Aktivity s větším rizikem vyklouznutí: Pokud se chystáš na venkovní aktivity, jako je běhání, horská turistika nebo agility, postroj poskytuje lepší stabilitu a kontrolu nad psem. Díky rovnoměrnému rozložení tlaku zabraňuje vyklouznutí obojku a umožňuje psovi volnější pohyb.
  • Rekonvalescence po zranění: V případě, že se tvůj pes zotavuje po operaci nebo má zranění, postroj je šetrnější volbou, protože minimalizuje tlak na postiženou oblast a umožňuje psovi lépe se pohybovat.
  • Psi s dýchacími potížemi: Pokud má váš pes má problémy s dýcháním, jako jsou například plemena s plochou čenichovou partií (buldočci, bostonci atp.), postroj může být lepší volbou, protože nevyvíjí tlak na krk a hrudník.

Jak vybrat správně?

  • Velikost a přizpůsobení: Zajisti, aby byl postroj nebo obojek správné velikosti pro tvého psa. Před nákupem pečlivě přeměř obvod krku, u postrojů i hrudníku a porovnej ho s tabulkou velikostí. Sáhni po té velikosti, která se co nejvíce shoduje s tabulkou velikostí.
  • Pokud si nevíš rady s tím, jakou velikost vybrat, neváhej se nás obrátit. Rádi ti s výběrem pomůžeme.

A co ty, nakupuješ raději obojky nebo postroje?